2014′ün Yıldız Adayları

Tarih: 2012-05-19 | Kez Okunmuş.

  • Twitter
  • Facebook
  • FriendFeed
  • Delicious
  • StumbleUpon
  • E-Mail

2014′ün Yıldız Adayları

Altyapı eğitimini nerede aldığın çok önemli, hele söz konusu futbol ise daha da bir önem kazanıyor. Avrupa’da altyapı konusunda nam salmış birçok kulüp bulunmakta. Ajax ve Barcelona bu konuda akla gelen belki de ilk iki takım. La Masia’nın şöhretini duymayan kalmamıştır artık futbolu sevenler arasında. Güney Amerika zaten futbolun belki de en sanatsal yönünü ortaya koyan futbol kıtasıdır. Futbolun bir spor değil yasam bicimi ve araç değil amaç olduğu topraklardan da bu dizelere yakışır binlerce oyuncu açıldılar dünyaya. Arjantin’de altyapı ve yetenek gelişimi denince akla ilk gelen akademilerden biri de Banfield Spor Kulübünün futbol okullarıdır. Profesyonel futbola Banfield’de merhaba diyen bir kaç ismi saymak gerekirse Mauro Camoranesi, Javier Zanetti ve Rodrigo Palacio akla ilk gelen isimler oluyorlar. Bu geleneği sürdürecek gibi gözüken bu köklü kulüp, su sıralarda yeni bir yeteneği dünya futboluna kazandırmak üzere.

 

Facundo Ferreyra profesyonel sözleşmesini daha henüz 2011’de imzalamış olmasına rağmen Apertura Ligi'nde takımın vazgeçilmez bir parçası durumuna geldi.  Apertura’da takımının kötü günler geçirmesine rağmen 19 maçta 7 gole imza atan genç forvet tüm dikkatleri üzerine çekti. Arjantin Ümit Milli Takımı’nda da önemli bir rol oynayan Facundo Ferreyra’nın en belirgin özellikleri ise üstün gol becerisi, uzun sayılabilecek boyuna rağmen hızı ve sürati ile çalım yeteneği. Topu aldıktan sonra dikine ve seri bir şekilde gole gitme yeteneğini şimdiden bu yasında geliştirmiş ve her gecen gün de geliştirmeye devam eden Ferreyra, ileride Arjantin futbolunun en büyük forvetlerinden biri olabilme adına emin adımlarla ilerliyor. Kendisini izlettikleri bilinen birkaç kulübün ismini saydıktan sonra bile ne denli bir yetenek olduğu ortaya çıkıyor. Juventus, Porto ve Ajax’ın scoutlarını özel olarak Banfield maçlarına gönderdikleri Arjantin medyasında yer buldu ve bu haberlerin artması da sadece bir zaman meselesi. Bu öneri ile gelecekte kendisinden çok söz ettirecek olan bir Arjantinli oyuncuyu sizlere daha yakından tanıtmaya çalıştık. Milito, Lisandro, Higuain, Crespo ve niceleri gibi Arjantin üst düzey bir forvet daha üretmek üzere. Elimizi çabuk tutarak belki bu sefer de biz bu denli yetenekli bir oyuncunun Avrupa’daki ilk adresi neden olmayalım?

 

Facundo Ferreyra – Banfield
Doğum Tarihi: 14.03.1991
Doğum Yeri: Lomas de Zamora   
Yaş:  21
Boy: 1,86
Uyruk: Arjantin
Mevki: Forvet


 

Gelelim size tanıtmak istediğimiz ikinci büyük yeteneğimize. Güney Amerika’dan yetenekler tanıtırken bir Brezilyalı oyuncudan bahsetmemek tabi ki imkansız. Bu oyuncu Flamengolu Guilherme Negueba. Aslında onu anlatmaya da pek gerek yok uzun uzun. Sadece takım arkadaşı, dünyanın gelmiş geçmiş bazıları için en iyisi olan Ronaldinho’nun söyledikleri yeterli : “Ben onun yaşındayken onun kadar yetenekli değildim.” İddialı bir söz olduğundan kimsenin şüphesi yok, hatta ilk duyduğunuzda abartılı bir şaka olarak da algılanabilir ama Negueba sahada koşmaya başladıktan sonra insanın aklına “Bu Ronaldinho boşuna konuşmuyor galiba” düşüncesini de getirtmiyor değil. Brezilya’da çok büyük futbolcular yetişir, en büyükleri, yön verenler, kült olanlar yetişir. Bunu da herkes kabul eder ve muhalefet de eden çok enderdir. Pele’li Santos bir kült takımdı, herkes tanırdı ve hala da çoğu futbolsever belki de o takımı izleyememenin verdiği bir üzüntüyü bile taşır. Ama Brezilya’da en büyük, en çok taraftara sahip olan takım her zaman Flamengo olmuştur.

 

Pele’li Santos neyse Zico’lu Flamengo da en az o kadar değerli ve ünlüdür. Böyle bir takımın altyapısında çalışmak, efsane oyuncular tarafından eğitilmek çok değerli bir detay olsa gerek. Negueba kanatları kullanan bir oyuncu, genelde sağ kanattan rüzgarın oğlu misali yaptığı driplinglerle kendinden söz ettirmekte. Top tekniği, çalım yeteneği gibi detayları aslında bir Brezilyalı futbolcuda ekstra olarak söylemeye bile gerek yok. Asist özelliği ile ilk başlarda daha çok göze batan Negueba, gol vuruşlarını ve oranını da geliştirmekte. Flamengo’da genelde ustaların arkasında beklese de hemen hemen her maçta ona süre veriliyor. Zira ona karşı olan beklentiler çok ama çok yüksek. Brezilya’nın genç milli takımlarının her seviyesinde oynamış ve kupalar kaldırmış bir jenerasyonun belki de en büyük yeteneği olan Negueba, ilerde Brezilya’nın dünyaya armağan edeceği kült bir oyuncu olabilir. O potansiyel fazlasıyla mevcut ve Brezilya ona güveniyor. Bu büyük yeteneğin de Avrupa’ya giriş kapısı olabilme dileğiyle…

 

Guilherme Negueba – Flamengo
Doğum Tarihi: 07.04.1992
Doğum Yeri: Rio de Janeiro
Yaş: 20
Boy: 1,77
Uyruk: Brezilya
Mevki: Sağ Açık

Rıfkı Soylu - ScoutGS Futbolcu İzleme ve Araştırma Ekibi

Bu sitenin bütün hakları saklıdır. Yayınlanan haber ve makaleler izinsiz kullanılamaz. Scoutgs.com sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.